Etek Çeşitleri Neler, En Sık Tercih Edilen Etek Modelleri 2021

- Yorumlar(0)

Etek çeşitleri neredeyse yüzyıllardan beri kadınların tercih ettiği giyim ürünleri arasında yer almaktadır. Kadınların taleplerine göre etek çeşitleri artmış bulunmaktadır. Her kadın, kendi giyim tarzına göre olan etek çeşidini dolabında bulundurmaktadır. Etekler; boyutlarına göre, şekillerine göre, desenlerine göre, kumaşlarına göre çeşitlenmektedir.

Etek Nedir?

Etek, alt vücut için dikilmiş, bel kısmı dar, alta doğru çeşitli şekillerden oluşan giyim ürünüdür. Genelde kadınlar giyinse de bazı ülkelerin yöresel kıyafeti olarak erkekler de giyebilmektedir. İskoç erkekleri, etek giymeleri ile bilinmektedir. Bunun yanında 20.yüzyıla kadar kadınların hiçbiri pantolon giymemekteydi. Bu yüzden eteğin kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Etek ve elbise kadınların tek kıyafet seçeneğiydi. Dünya savaşlarından sonra ortaya çıkan kumaş sorunu, kadınları pantolon giymeye mecbur hâle getirmiştir. Böylece etek kullanımı azalmış olsa da kadınlar yüzyıllardan beri dolaplarında etek ile kombin yapmaktadır.

Etek çeşitleri Perçem Giyim

Etek Çeşitleri

Etek çeşitleri günümüzde oldukça fazla durumdadır. Fazla olması sebebiyle hemen hemen her kadının zevkine hitap edecek etekler bulunmaktadır. Etekler feminen bir görüntü yaratmaktadır. Bu yüzden pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Etek modelleri şöyle sıralanabilmektedir;

  • Kısa etekler: Kısa etekler, diz üstünde bulunan eteklere verilen isimdir. Bu tür etekler boyu uzun göstermektedir. Daha çok gençler tarafından tercih edilse de her yaştan kadın, istediği zaman, özgürce giyebilmektedir.
  • Uzun etekler: Uzun etekler kendi içlerinde çeşitlenmiş durumdadır. Tesettür giyimi tercih eden kadınlar ve tesettür giyimi tercih etmeyen kadınlar için iki farklı kategoride üretilmektedir. Tesettür giyim için yapılanlar eteklerde yırtmaç bulunmamaktadır. Tesettür giyim için yapılmayan uzun etekler; yırtmaçlı olabilmektedir. Bunun yanında boyutları da ayak bilekleri ile diz kapağının altına kadar değişebilmektedir. Diz kapağının altında, ayak bileğinin üzerinde olan etekler; midi boy olarak tanımlanmaktadır.
  • Lale etekler: Lale etek modelleri, bel seviyesinden aşağı doğru genişleyen ve daha sonra incelen etek çeşidine denmektedir. Bu tür etekler bel bölgesini kıvrımlı göstermektedir. Sportif olarak giyilebildiği gibi klasik tarzda giyim için de oldukça rahat kombinlenebilmektedir.
  • Kalem etekler: Kalem etek, iş hayatında ve ciddi günlerde tercih edilen etekler arasındadır. Dar kesim ile düz şekilde aşağı doğru inmektedir. Boyları tercihe göre değişebilen kalem etekler, kadın takım elbiseleri arasında yer almaktadır.
  • Pileli etekler: Pileli etek, cıvıl cıvıl görünümü sebebiyle en çok yaz aylarında tercih edilmektedir. Bu tür etekler okulların üniformasında da bulunmaktadır. Rahat hareket alanı sağlaması nedeniyle kadınlar tarafından tercih edilmektedir.
  • Yırtmaçlı etekler: Yırtmaçlı etek modeli hem uzun hem kısa eteklerde bulunabilmektedir. Yırtmaç boyu modele göre değişmektedir. Yan yırtmaçlar oldukça sık kullanılsa da ön ve arka yırtmaçlı etekler klasikliğini korumaya devam etmektedir. Özellikle kalem eteklerin çoğunda arka yırtmaç bulunmaktadır.
  • Balık kuyruğu etekler: Balık kuyruğu etek modelleri, genelde özel günlerde giyinmek için tercih edilmektedir. Belli bir hizaya kadar kalem etek tarzında inip daha sonra genişleyerek pileli bir yapıya sahip olan eteklere denmektedir.

Etek çeşitler 2021 | Perçem Giyim

İş Hayatında Etek

İş yaşamında giyilecek etekler daha çok kalem etek çeşitlerinden seçilmektedir. Kalem etekler, ceketle birlikte takım elbise olarak kullanıldığından dolayı ofis şıklığını yakalamak isteyen kadınlar için tercih sebebi olmaktadır. Kalem etekler, ceketlerle kombinlenebildiği gibi gömleklerle de giyildiğinde iş hayatı için uygun hâle gelmektedir.

Kalem etek kumaşı kalın olarak seçilmelidir. Kalın pamuklu kumaşlar, en rahat kalem etekleri oluşturmaktadır. Fırfırlı etekler iş yaşamında çok tercih edilmemektedir. Fakat tercih edilecekse üzerine şık şifon gömlek giyilmelidir. Bunlarla birlikte iş yaşamında giyilecek eteklerin düz renk olması ciddi bir görünüm açısından önem arz etmektedir. Topuklu ayakkabıyla kombinlendiği zaman etekler, iş yaşamında şık olmak için özenle giyilen ürünler arasında yer almaktadır.

Etek Kombinleri

Etekler, her üst giyim ürünüyle kombinlenebilmektedir. İş hayatında; gömlek altına etek kombini yapmak iş dünyası için uygundur. Sosyal yaşamda giyilecekse tişört altına etek kombini yapmak rahatlık sağlamaktadır. Gömleğin beli bağlanarak pileli etek ile kombinlemek genç nesil arasında oldukça yaygındır. Pileli eteğin üzerine uzun tişört giymek ve sadece pilelerinin gözükmesi sağlamak da oldukça tarz görünüm yaratan etek kombinleri arasında yer almaktadır. Uzun kalem eteklerin üzerine gömlek giymek de tesettür giyimi tercih eden kadınlara önerilmektedir. Etekleri uygun ayakkabı ve uygun aksesuarlarla tamamlamak şık kombin açısından önemli olmaktadır. Etekler; kolayca, her üst giyimle kombinlenebilmektedir.

Yorumlar (0)
Blog Arşivi