Hırka Çeşitleri Neler, Ne Zaman Tercih Edilir?

- Yorumlar(0)

Hırka çeşitleri soğuktan korunma amaçlı tercih edilen üst giyim ürünü olarak reyonlarda yerini almaktadır. Hırkalar, kişinin soğuk havalarda üşümesini engelleyecek şekilde yapılmıştır. Bununla birlikte yaz için olan hırkalar da piyasada mevcuttur. Bu tür hırkalar ise genelde yaz akşamlarında serin havaya karşı kombin amaçlı kullanılmaktadır.

Hırka Çeşitleri

Hırka modelleri kadın ve erkeklerin her mevsimde şık ve havalı görünmesini sağlayan üst giyim ürünüdür. Hırkalar genelde yünlü yapılmaktadır. Bununla beraber dantel hırkalar veya kumaş hırkalar da sezonlara göre reyonlarda bulunmaktadır. Kişiye şık görünüm kazandırmasının yanında soğuk havalara karşı da insanları korumaktadır. Bu yüzden en fazla ara mevsimlerde ve kış mevsiminde kullanılmaktadır. Ara mevsimlerde giyilen hırka çeşitleri dış giyim olarak kullanılmaktadır. Ceket veya mont yerine hırka giyilerek dışarıdaki havaya karşı korunaklı hâle gelinmektedir. Yaz aylarında ise kıyafetleri kombinlemek amaçlı giyilmektedir.

Bu tür hırka çeşitleri, ince ve terletmeyen yapıya sahiptir. Yünlü olanlar yaz mevsiminde tercih edilmemektedir. Yaz mevsiminde giyilecek hırka çeşitleri kısa kollu da olabilmektedir. Yaz hırka çeşitleri; elbise, tişört veya cropların üzerinde çok şık durmaktadır. Hırka çeşitleri, kol boylarına göre; sıfır kol, kısa kol, truvakar kol ve uzun kol olarak ayrılmaktadır. Uzun kollu olan yünlü hırkalar en çok kış mevsiminde giyilmektedir. Hırkalar renklerine göre çeşitlenmektedir. Her renkte hırka bulabilmek çok kolay hâle gelmiştir. Son dönemlerde çiçek ve papatya desenli hırkalar popülerlik kazanmıştır. Örme papatya desenli hırkalar, kış aylarında boğazlı düz renk kazaklarla oldukça sık tercih edilmektedir.

Hırka çeşitleri  Perçem Giyim

Hırkalar Ne Zaman Giyilir?

Hırka giymek daha çok ara mevsimlerin gelmesiyle ön plana çıkmaktadır. Kıştan çıkıldığı zaman insanlar artık mont giymemektedir. Bu durumda da hava değişimlerinden korunmak için başka dış giyim giysileri tercih edilmektedir. Ceketlerin yanı sıra hırka modelleri ara mevsimlerde her kıyafete kombinlenebilmesi nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Kışın da montun altında kişiyi soğuktan koruması amacıyla giyilmektedir. Yaz mevsimlerinde sık tercih nedeni olmasa da yaza özel üretilen ince hırkalarla harika kombinler yapılabilmektedir. Kadın hırka çeşitleri, her mevsim ince ve kalınlığına göre seçilip giyilebilmektedir. Erkek hırka çeşitleri ise yünlü yapıyla üretildikleri için genelde kış ve sonbahar mevsimlerinde tercih edilmektedir.

Hırka Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hırkalar alınırken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Dikkatli alındıkları zaman uzun süre sıkılmadan kullanılabilmektedir. Hırka seçerken yapılan kombine uygun şekilde seçilmesi önemlidir. Rahatlığı seven insanların oversize rahat hırka modellerini seçmesi gerekmektedir. Uzun hırka modelleri tesettür giyimde oldukça sık kullanılmaktadır. Bunun yanında denimlerle de uzun hırka modelleri çok yakışmaktadır. Kısa boylu olanların uzun hırkaları giymemesi tavsiye edilmektedir. Bu durum boyu, olduğundan daha kısa göstermektedir. Hırkalar seçilirken mevsimlere de dikkat etmek gerekmektedir. Yünlü ve kalın yapıya sahip olan hırkalar kış mevsimleri için uygun olmaktadır. Polar hırkalar da kış mevsimi için uygun olmaktadır.

Yaz için giyilmesi terlemeye ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. Yazın hırka giyilmek isteniyorsa, ince, hava alacak şekilde yapılan ve terletmeyecek hırkalar seçilmesi gerekmektedir. Yaz mevsimine özel kısa kollu veya sıfır kol hırka modelleri bulunmaktadır. Bunların tercih edilmesi kişinin daha rahat günü geçirmesine neden olmaktadır. Ara mevsimler için ise orta kalınlıkta ve kapüşonlu hırkaların seçilmesi tavsiye edilmektedir. Bu durumlara dikkat edilerek yapılan seçimler sonucunda hırkalar kullanışlı hâle gelerek kombinlere şıklık katmaktadır.

Hırka çeşitleri önerlleri | Perçem Giyim

Hırka Kombinleri

Hırka ile yaratıcı kombinler yapmak mümkün olmaktadır. Hırka, çeşitlerine göre, her şey ile kombin yapılan bir giyim ürünüdür. Denim pantolonların üzerinde çok zarif durmaktadır. Pantolonun altında topuklu giyildiği zaman hırkayla beraber şık bir görüntü oluşmaktadır. Spor ayakkabı tercih edilirse salaş ve rahat bir görünüm elde edilebilmektedir. Hırkalar son zamanlarda kemer ile de kombin edilmektedir. Hırkanın kumaşından bir kemer veya metal zincirli bir kemer, hırkaların bel kısmına bağlanmaktadır. Bu durum hırkanın zarif görünmesini sağlamaktadır. Salaş ve bol hırkalar, eteklerle veya taytlara giyildiği zaman sokak modası yaratılmaktadır. Bu stil, fularla desteklenirse ortaya salaş ve şıkın entegre olduğu bir görünüm çıkmaktadır. Yazlık hırka modelleri ise en çok elbiseler ve cropların üstüne yakışmaktadır. Sandaletle tamamlandığı zaman mükemmel yaz kombini oluşturmak mümkün olmaktadır.

Yorumlar (0)
Blog Arşivi